TOWARZYSTWO AZJI
I PACYFIKU
WITAMY NA STRONIE
Copyright © 2012 by WAM · All Rights reserved · E-Mail: sklad@marszalek.com.pl
NOWI CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA
28.10.2013 r.
W roku 2013 do grona członków Towarzystwa dołączyło aż sześcioro nowych sympatyków, pasjonatów i badaczy Dalekiego Wschodu. Wśród nich znaleźli się: znakomita specjalistka prof. Ewa Oziewicz z Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego, która jest również członkiem Rady Naukowej serii Biblioteka Azji i Pacyfiku, doktorzy Marlena Jankowska i Przemysław Osiewicz - wielokrotni uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświeconej współczesnej Azji, dr nauk prawnych Mirosław Pawełczyk, a także doktoranci: członek komitetu organizacyjnego wspomnianej Konferencji Ewa Kaja i dyrektor fundacji Institutum Orientalium Michał Szreffel. Dziękujemy za zainteresowanie i liczymy na dalszą owocną współpracę.
PRZYGOTOWANIA DO KONGRESU
10.11.2013 r.
Zmiany organizacyjne związane z przekształceniem Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Kongres Azjatycki omawiała na zebraniu żeńska część komitetu: kierownik naukowa dr hab. Joanna Marszałek-Kawa i sekretarze: Ewa Kaja, Joanna Piechowiak-Lamparska i Karolina Skonieczka. Pani profesor wysłuchała sprawozdania z dotychczasowych działań i przedstawiła kilka ważnych sugestii. Więcej szczegółów związanych z nową formułą Kongresu pojawi się już wkrótce na stronie internetowej tego wydarzenia.
CHIŃSCY REDAKTORZY W WYDAWNICTWIE
21.11.2013 r.
W połowie listopada przebywali w Wydawnictwie dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą Renmin Ribao Zhang Liang, dyrektor Departamentu Ekonomii Guangming Ribao Guo Lijun oraz zaprzyjaźniony z naszą oficyną korespondent Renmin Ribao w Polsce, redaktor Li Zengwei. Tematem rozmów, w których uczestniczyli także prezes Halina Marszałek oraz goszczący w Łysomicach Andrzej Marszałek z Kołobrzegu, były m.in. perspektywy współpracy polsko-chińskiej w kontekście szczytu klimatycznego COP19, który odbywa się w Warszawie. Po kolacji wydanej na cześć dyrektorów Zhang Lianga i Guo Lijun spotkanie uwieczniono wspólną fotografią.
Ambasador Chin JE Xu Jian na Kongresie
28.11.2013 r.
W Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Marszałek Publishing Group dr. Adama Marszałka z Jego Ekscelencją Xu Jianem, ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. W trakcie rozmów Prezes wręczył Panu Ambasadorowi oficjalne zaproszenie na I Międzynarodowy Kongres Azjatycki, który odbędzie się w Toruniu w dniach 15-16 maja 2014 r. Pan Ambasador obiecał, że tak jak w poprzednim roku osobiście pojawi się na otwarciu obrad.
Ambasador, Akademik i Prezes
29.11.2013 r.
O współpracy Towarzystwa z Bakijskim Uniwesytetem Słowiańskim rozmawiali w Warszawie Jego Ekscelencja Hasan Aziz ogly Hasanov, ambasador Azerbejdżanu w Polsce, prof. Akif Alizada, prezes Azerbejdżańskiej Akademii Nauk i prezes dr Adam Marszałek. Jej efektem było opublikowanie w Polsce książek naukowych oraz baśni azerbejdżańskich. W ukazujących się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek czasopismach naukowych, takich jak: „Nowa Polityka Wschodnia”, „Studia Orientalne”, „Kognitywistyka i Media w Edukacji” czy „Kultura i Edukacja”, publikowane są artykuły uczonych z tego Uniwersytetu.
Troje Ambasadorów
13.12.2013 r.
Otrzymaliśmy potwierdzenie udziału w Kongresie kolejnego dyplomaty. Jest nim ambasador Republiki Filipin Paticia Ann V. Paez, która przedstawi możliwości współpracy handlowej między Filipinami a Polską. Jesteśmy zaszczyceni, że pomimo wielu obowiązków związanych z organizacją pomocy dla poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej rodaków Pani Ambasador zapowiedziała nie tylko udział w uroczystym otwarciu Kongresu, ale także przygotowanie krótkiego wystąpienia skierowanego do biznesmenów.
Jego Ekscelencja Hasan Hasanov
przyjmuje zaproszenie na Kongres
10.12.2013 r.
Do grona Gości Honorowych I Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego dołączył ambasador Republiki Azerbejdżanu Hasan Aziz ogly Hasanov. Jego Ekscelencja przyjął zaproszenie w trakcie konferencji „Azerbejdżan-Polska”, która odbyła się w Warszawie pod koniec listopada. Przy okazji spotkania z prezesem Towarzystwa Azji i Pacyfiku dr. Adamem Marszałkiem Ambasador wspominał wizytę w Toruniu dwóch stażystek Bakijskiego Uniwersytetu Słowiańskiego, których pobyt częściowo sponsorowało Towarzystwo. Zapytał także o stan prac nad wydaniem Baśni azerbejdżańskich w języku polskim. Wszystkich zainteresowanych tym tytułem mamy przyjemność poinformować, że Baśnie... trafiły już do druku i wkrótce będzie je można zakupić w dobrych księgarniach i na stronie internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek.
Dyplomata z Pakistanu
20.01.2014 r.
Uczestnictwo w Kongresie potwierdził Jego Ekscelencja dr Khalid H. Memon, Ambasador Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce. Pan Ambasador weźmie udział w oficjalnej ceremonii otwarcia i wygłosi krótki referat na temat swojego kraju. Jesteśmy tym bardziej zaszczyceni wizytą, że Pan Ambasador objął swoje stanowisko w grudniu ubiegłego roku i nasze zaproszenie jest jednym z pierwszych, które przyjął po rozpoczęciu misji.
Ambasador i Zuzanna
26.03.2014 r.
Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się spotkanie studentów Uniwersytetu Dziecięcego UMK z ambasadorem Republiki Indonezji w Polsce Jego Ekscelencją Darmansjah Djumalą. Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych wypełnili po brzegi dużą salą wykładową, ciekawi spotkania z wyjątkowym gościem, który był zdumiony ich wiedzą na temat dalekiego kraju. Mali studenci pytali Pana Ambasadora o szczegóły jego pracy, ulubione zabawy swoich rówieśników w Indonezji, ale także o osiągnięcia tego kraju w piłce nożnej. Na zakończenie spotkania dzieci zaskoczyły dyplomatę pięknym wykonaniem czterech piosenek w języku indonezyjskim, po czym doszło do „rytualnej wymiany darów” - przedstawiciele małych studentów wręczyli Panu Ambasadorowi specjalnie dla niego przygotowany prezent, zaś pracownicy ambasady obdarowali wszystkie dzieci upominkami.
Wizyta ambasadorskiej pary
31.01.2014 r.
Kilkuosobowa delegacja ambasady Tajlandii pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Bansarna Bunnaga - ambasadora - oraz jego Małżonki potwierdziła przyjazd do Torunia. Ambasador zapowiedział wystąpienie na sesji plenarnej w ramach uroczystego otwarcia Kongresu. Jego temat ogłosimy natychmiast po otrzymaniu potwierdzenia z ambasady.
Z ambasadorem Iranu o Kongresie
17.02.2014 r.
Na jednym z przyjęć dyplomatycznych prezes Marszałek Publishing Group Adam Marszałek zaprezentował JE Samadowi Alemu Lakizadehowi, ambasadorowi Iranu w Polsce, koncepcję I Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, który odbędzie się w maju 2014 roku. Uczestniczący w rozmowie wybitny polski dyplomata Jacek Potocki chwalił dorobek siedmiu konferencji, które organizuje od wielu lat w Toruniu dr hab. Joanna Marszałek-Kawa.
Prezes i dyplomaci
18.02.2014 r.
O I Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim organizowanym przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku oraz Wydawnictwo Adam Marszałek pod patronatem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, prezes Marszałek Publishing Group Adam Marszałek rozmawiał z ambasadorami: Chin - Xu Jianem, Rumunii - Ovidiu Drangą, Malty - Pierre’em Clive’em Agiusem oraz Czarnogóry - Ramizem Bašićiem.
W kuluarach doszło do jeszcze jednego ważnego spotkania. Honorowa wiceprezes Wydawnictwa Adam Marszałek Zuzanna Kawa odbyła krótką rozmowę z Panem Ambasadorem, w trakcie której wręczyła mu swoją debiutancką powieść Ania Wood na tropie. Spotkaniu przypatrywał się dziadek młodej autorki dr Adam Marszałek.
Wielki sukces I Kongresu
28.05.2014 r.
W dniach 15-16 maja 2014 r. w Toruniu odbył się organizowany przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Fundację Współpracy Międzynarodowej im. prof. Czesława Mojsiewicza, Centrum Badań Wschodnich oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika I Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
Kongres ten, poprzedzony siedmioletnią tradycją konferencji naukowych poświęconych współczesnej Azji, zgromadził ponad 300 uczestników z całej Polski oraz takich krajów, jak: Chiny, Tajwan, Japonia, Indonezja, Indie, Tajlandia, Pakistan, Azerbejdżan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Rosja, Turcja, Francja i Wielka Brytania. Oprócz uczonych Toruń odwiedzili dyplomaci z państw azjatyckich, a także przedsiębiorcy, którzy mogli wziąć udział w organizowanym po raz pierwszy w ramach tego przedsięwzięcia panelu biznesowym. Kongresowi towarzyszyło wiele imprez kulturalnych częściowo współorganizowanych przez ambasady, jak np. minifestiwal kina azjatyckiego, wieczór z kuchnią tajską czy koncert gamelanu. Pojawiły się także atrakcje lokalne: pokaz wypieku i degustacja tradycyjnych toruńskich pierników oraz nocny pokaz „Komturia” w ruinach Zamku Krzyżackiego i recital fortepianowy, na które zaprosił uczestników Urząd Miasta Torunia.
W trakcie Kongresu dużą popularnością cieszyło się także stoisko Wydawnictwa Adam Marszałek, przy którym była prowadzona sprzedaż publikacji związanych z Azją.
KONGRES
Coraz szybszego tempa nabierają prace nad przygotowaniami do XII Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, zaplanowanego na 21-23 maja 2025 roku. Dla wszystkich zainteresowanych informacje o postępach przygotowań, jego organizatorach oraz zasadach uczestnictwa będą stopniowo umieszczane na stronie www.kongresazja.pl. Zapraszamy do jej śledzenia, a chętnych do wzięcia udziału prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.